sâmbătă, 16 februarie 2013

BASCHETBALIŞTII MEDIEŞENI AU FĂCUT O ALTĂ VICTIMĂ DE CALIBRU PE TEREN PROPRIU: 71-64 CU LIDERUL, CSM ORADEA!

Gaziştii lui Marcel Ţenter merg ceas în faţa propriilor suporteri, acolo unde fac victimă după victimă. Astfel, după ce marţi seara le-au administrat turcilor de la Pinar Karsiyaka, în Top 16 EuroChallenge, prima înfrângere din grupa I, sâmbătă seara a venit rândul liderului clasamentului, CSM Oradea să se recunoască învins. E adevărat că a fosr nevoie de un overtime, pentru desemnarea câştigătoarei, după cele patru secvenţe regulamentare scorul fiind egal, 58-58. Oaspeţii au început mai bine partida, înscriind primele două puncte pe tabela de marcaj, din tot atâtea lovituri libere. Replica gazdelor nu s-a lăsat prea mult aşteptată, astfel că încet-încet acestea au echilibrat disputa, reuşind chiar să termine în avantaj primul sfert, 16-15. La fel de echilibrat a fost şi cel de-al doilea parţial, adjudecat în ultimele secunde de gazişti, la un coş diferenţă, 14-12. A treia secvenţă n-a avut niciun câştigător, scorul fiind egal, 17-17. Parcă teama de victorie în faţa liderului clasamentului i-a făcut pe medieşeni să greşească în sfertul decisiv, aceştia reuşind să egaleze după ce, cu două minute înainte de final erau conduşi cu scorul de 56-50. Ivanovici a punctat decisiv când mai erau două secunde până la sfărşitul meciului, astfel că au fost nevoie de cinci minute suplimentare pentru stabilirea învingătoarei. Mult mai lucizi, mai atenţi şi cu nervii stăpâniţi la maxim, elevii lui Ţenter, s-au impus cu scorul final de 71-64 (30-27). Cei mai eficienţi jucători de la Gaz Metan Mediaş au fost Lilov (17 p) şi Ivanovic (14 p.), în timp ce de la oaspeţi s-a detaşat Pesic cu 20 de puncte înscrise.