duminică, 5 decembrie 2010

PUSCA A TRIUMFAT...CU ARCUL LA SIBIU

Primul campionat de tir cu arcul desfăşurat vreodată la Sibiu s-a încheiat duminică dimineaţă, la poligonul Wild West Saloon de pe strada A. T. Laurean, nr. 2-4. Peste 40 de sportivi reprezentând 10 cluburi din ţară au luat startul la acest campionat, organizat de clubul Aktiv din Bucureşti şi clubul Vektor din Sibiu, sub patronajul Federaţiei Române de Tir cu Arcul. Concurenţii au fost împărţiţi în trei divizii. La startul divizie compound, considerată cea mai spectaculoasă, au luat startul doar bărbaţi în timp ce la recurve (arcul utilizat la olimpiade) şi arc tradiţional femeile şi-au putut măsura măiestria cot la cot cu bărbaţii. Competiţia a început vineri, cu un antrenament oficial şi o şedinţa tehnică, conduse de arbitrul Victor Stănescu, unul dintre cei trei arbitri internaţionali ai României la această disciplină. Sâmbătă au avut loc calificările la toate cele trei divizii, ultima zi de competiţie fiind rezervată finalelor. Archery Masters Trophy a adunat la Sibiu sportivi clasaţi pe primele cinci locuri la competiţii naţionale de gen, fiind practic o întâlnire a celor mai buni arcaşi profesionişti ai României. „A fost un concurs al celor mai buni trăgători cu arcul din ţară. Sibiul a fost alegerea ideală pentru o asemenea competiţie, pentru că a fost extrem de accesibil, fiind în centrul ţării. Ne-a făcut mare plăcere să venim aici”, a declarat Doru Dănileţ, preşedintele clubului Aktiv din Bucureşti. Cea mai disputată competiţie, cea la arc compound i-a adus faţă în faţă pe Mugur Nicu, actualul campion naţional şi pe Gigi Puşcă, campion olimpic la juniori şi multiplu medaliat la competiţiile naţionale. Cei doi s-au duelat cot la cot până în finala mare, unde Gigi Puşcă (foto) a câştigat la doar 3 puncte diferenţă titlul de campion al Archery Masters Trophy, într-o finală extrem de echilibrată. Campionul turneului de la Sibiu a acumulat în finală 116 puncte din 120 posibile. Competiţie strânsă a fost şi la divizia recurve bărbaţi, unde medalia de aur a fost decisă după o săgeată de departajare. Alex Popescu şi Răzvan Marcu aveau fiecare 114 puncte la finalul celor patru runde de câte trei săgeţi iar arbitrul a dictat o săgeată de departajare pentru a stabili câştigătorul. Alexandru Popescu a reuşit un 10 curat în timp ce oponentul său a trimis săgeata în cercul de 9puncte şi a trebuit să se recunoască învins. „Ne bucurăm nespus de mult că am reuşit să contribuim la organizarea primului concurs de tir cu arcul în Sibiu. Sper ca sibienii să prindă gustul acestui sport minunat. Au fost trei zile de concurs extrem de palpitante şi cu siguranţă nu va fi ultima competiţie de acest gen ce va fi organizată în Sibiu”, a spus Despina Miron, preşedintele clubului Vektor. Concursul de la Sibiu a fost primul concurs al Federaţiei Române de Tir cu arcul ce a avut premii în bani, fiind oferite de sponsorul principal al competiţiei, TransEuropa.